2019-20 MIAC Men's Hockey Schedule

Date Away Home Notes Status Links
November
Fri., Nov. 01 Hamline 4 Trine 3 Final
  Gustavus 5 Lawrence 2 Final
  Concordia 0 Concordia Wisconsin 3 Final
  St. Scholastica 0 Augsburg 3 Ed Saugestad Rink Final
  Bethel 3 Wis.-Stout 2 Final
  Lake Forest 3 Saint Mary's 3 Saint Mary's Ice Arena Final - OT
  Aurora 6 St. Olaf 2 St. Olaf Ice Arena Final
  St. Thomas 2 MSOE 5 Final
Sat., Nov. 02 St. Thomas 8 Concordia Wisconsin 3 Final
  Concordia 2 MSOE 4 Final
  Hamline 1 Trine 5 Final
  Lake Forest 4 Saint Mary's 3 Saint Mary's Ice Arena Final
  Gustavus 4 Lawrence 3 Final - OT
  Saint John's 1 Wis.-Eau Claire 1 Final - OT
  Augsburg 2 St. Scholastica 1 Final
  Aurora 4 St. Olaf 2 St. Olaf Ice Arena Final
Fri., Nov. 08 St. Olaf 2 Wis.-Eau Claire 7 Final
  Concordia 3 Wis.-River Falls 2 Final
  Bethel * 2 Saint John's 8 National Hockey Center Final
  Saint Mary's 0 Wis.-Superior 7 Wessman Arena Final
  St. Thomas 4 Wis.-Stout 4 Final - OT
  Hamline * 1 Augsburg 5 Ed Saugestad Rink Final
  Gustavus 2 Wis.-Stevens Point 4 Final
Sat., Nov. 09 Saint Mary's 2 Wis.-Eau Claire 5 Final
  Concordia 1 Wis.-River Falls 4 Final
  Saint John's * 3 Bethel 3 NSC Bethel Rink Final - OT
  St. Thomas 4 Wis.-Stevens Point 3 Final
  Gustavus 2 Wis.-Stout 0 Final
  St. Olaf 2 Wis.-Superior 3 Wessman Arena Final
  Augsburg * 5 Hamline 2 TRIA Rink Final
Thu., Nov. 14 Wis.-Stout   Augsburg   Ed Saugestad Rink 7:00 PM
Fri., Nov. 15 Saint Mary's *   Concordia   Moorhead Sports Center 7:00 PM
  St. Thomas *   St. Olaf   St. Olaf Ice Arena 7:00 PM
  Northland   Bethel   NSC Bethel Rink 7:00 PM
  Wis.-River Falls   Hamline   TRIA Rink 7:00 PM
  Wis.-Eau Claire   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
  Wis.-Stevens Point   Saint John's   Municipal Athletic Complex 7:30 PM
Sat., Nov. 16 Saint Mary's *   Concordia   Moorhead Sports Center 2:00 PM
  Wis.-Eau Claire   Augsburg   7:00 PM
  St. Olaf *   St. Thomas   St. Thomas Ice Arena 7:00 PM
  Northland   Hamline   TRIA Rink 7:00 PM
  Wis.-Stout   Saint John's   Municipal Athletic Complex 7:00 PM
  Wis.-Stevens Point   Bethel   NSC Bethel Rink 7:00 PM
  Wis.-River Falls   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
Tue., Nov. 19 Concordia   Hamline   Non-Conference @ St. Michael-Albertville Arena 7:00 PM
Fri., Nov. 22 Bethel *   St. Thomas   St. Thomas Ice Arena 7:00 PM
  Hamline *   St. Olaf   St. Olaf Ice Arena 7:00 PM
  Augsburg *   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
Sat., Nov. 23 Concordia *   Saint John's   Herb Brooks National Hockey Center 7:00 PM
  St. Olaf *   Hamline   TRIA Rink 7:00 PM
  Gustavus *   Augsburg   Ed Saugestad Rink 7:00 PM
  St. Thomas *   Bethel   NSC Bethel Rink 7:00 PM
Sun., Nov. 24 Concordia *   Saint John's   Herb Brooks National Hockey Center 2:00 PM
Tue., Nov. 26 St. Scholastica   Saint John's   National Hockey Center 7:00 PM
  MSOE   Saint Mary's   Saint Mary's Ice Arena 7:05 PM
Fri., Nov. 29 Concordia Wisconsin   Bethel   7:00 PM
Sat., Nov. 30 St. Thomas   St. Scholastica   4:00 PM
  St. Olaf   Lake Forest   7:00 PM
  Marian (Wis.)   Bethel   7:00 PM
 
December
Sun., Dec. 01 St. Olaf   Lake Forest   2:00 PM
Tue., Dec. 03 Hamline   Finlandia   4:00 PM
Fri., Dec. 06 St. Thomas *   Concordia   Moorhead Sports Center 7:00 PM
  St. Olaf *   Augsburg   Ed Saugestad Rink 7:00 PM
  Bethel *   Hamline   TRIA Rink 7:00 PM
  Saint Mary's *   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
Sat., Dec. 07 St. Thomas *   Concordia   Moorhead Sports Center 2:00 PM
  Augsburg *   St. Olaf   St. Olaf Ice Arena 2:00 PM
  Gustavus *   Saint Mary's   Saint Mary's Ice Arena 7:00 PM
  Hamline *   Bethel   NSC Bethel Rink 7:00 PM
Tue., Dec. 10 Hamline *   Saint John's   National Hockey Center 7:00 PM
Fri., Dec. 13 Aurora   Augsburg   Ed Saugestad Rink 7:00 PM
  Gustavus   St. Scholastica   7:00 PM
  Trine   St. Thomas   St. Thomas Ice Arena 7:30 PM
Sat., Dec. 14 Aurora   St. Thomas   St. Thomas Ice Arena 2:00 PM
  Trine   Augsburg   Ed Saugestad Rink 3:00 PM
Sun., Dec. 15 Concordia Wisconsin   Saint John's   2:00 PM
Sat., Dec. 28 Bethel   Marian (Wis.)   Superior Holiday Tournament @ Wessman Arena 4:30 PM
Sun., Dec. 29 Bethel   TBA   Superior Holiday Tournament @ Wessman Arena 4:30 PM
 
January
Fri., Jan. 03 Saint Mary's   TBA   SUNY Oswego Tournament @ Oswego, N.Y. TBA
Sat., Jan. 04 Saint Mary's   TBA   SUNY Oswego Tournament @ Oswego, N.Y. TBA
  Saint John's   Hobart   Warrior Ice Arena @ Boston, Mass. 2:00 PM
  St. Olaf   Hamline   TRIA Rink 7:00 PM
Sun., Jan. 05 Saint John's   TBA   Warrior Ice Arena @ Boston, Mass. TBA
Fri., Jan. 10 Concordia   Northland   7:00 PM
  Wis.-Stout   Bethel   NSC Bethel Rink 7:00 PM
  Hamline   Wis.-Stevens Point   7:00 PM
  Gustavus *   St. Olaf   St. Olaf Ice Arena 7:00 PM
  St. Thomas *   Saint Mary's   Saint Mary's Ice Arena 7:00 PM
  Saint John's   Wis.-Superior   Wessman Arena 7:05 PM
  Augsburg   Wis.-River Falls   7:30 PM
Sat., Jan. 11 Saint John's   Northland   3:00 PM
  Bethel   Wis.-River Falls   7:00 PM
  Hamline   Wis.-Stout   7:00 PM
  Saint Mary's *   St. Thomas   St. Thomas Ice Arena 7:00 PM
  Augsburg   Wis.-Stevens Point   7:00 PM
  Concordia   Wis.-Superior   7:05 PM
  St. Olaf *   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
Fri., Jan. 17 Wis.-Eau Claire   Concordia   Moorhead Sports Center - North Rink 7:00 PM
  Augsburg *   Bethel   NSC Bethel Rink 7:00 PM
  Wis.-Stout   Saint Mary's   Saint Mary's Ice Arena 7:00 PM
  Wis.-River Falls   St. Olaf   St. Olaf Ice Arena 7:00 PM
  Northland   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
  Saint John's *   Hamline   TRIA Rink 8:00 PM
Sat., Jan. 18 Wis.-Eau Claire   Concordia   Moorhead Sports Center - North Rink 2:00 PM
  Northland   St. Thomas   St. Thomas Ice Arena 7:00 PM
  Bethel *   Augsburg   Ed Saugestad Rink 7:00 PM
  Wis.-Stout   St. Olaf   St. Olaf Ice Arena 7:00 PM
  Wis.-Superior   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
  Wis.-River Falls   Saint Mary's   Saint Mary's Ice Arena 7:30 PM
Sun., Jan. 19 Wis.-Superior   St. Thomas   St. Thomas Ice Arena 4:00 PM
Fri., Jan. 24 Concordia *   Hamline   7:00 PM
  Saint John's *   Augsburg   Ed Saugestad Rink 7:00 PM
  Saint Mary's *   Bethel   NSC Bethel Rink 7:00 PM
  Gustavus *   St. Thomas   St. Thomas Ice Arena 7:30 PM
Sat., Jan. 25 Concordia *   Hamline   2:00 PM
  Augsburg *   Saint John's   National Hockey Center 7:00 PM
  Bethel *   Saint Mary's   Saint Mary's Ice Arena 7:00 PM
  St. Thomas *   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
Thu., Jan. 30 St. Olaf *   Saint John's   National Hockey Center 7:00 PM
Fri., Jan. 31 Bethel *   Concordia   Moorhead Sports Center 7:00 PM
  Augsburg *   Saint Mary's   Saint Mary's Ice Arena 7:00 PM
  Hamline *   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
 
February
Sat., Feb. 01 Bethel *   Concordia   Moorhead Sports Center 2:00 PM
  Saint John's *   St. Olaf   St. Olaf Ice Arena 7:00 PM
  Gustavus *   Hamline   TRIA Rink 7:00 PM
  Saint Mary's *   Augsburg   Ed Saugestad Rink 7:00 PM
Fri., Feb. 07 St. Olaf *   Bethel   NSC Bethel Rink 7:00 PM
  Saint Mary's *   Hamline   TRIA Rink 7:00 PM
  St. Thomas *   Saint John's   National Hockey Center 7:00 PM
  Concordia *   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
Sat., Feb. 08 Augsburg   St. Norbert   2:00 PM
  Concordia *   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 2:05 PM
  Bethel *   St. Olaf   St. Olaf Ice Arena 7:00 PM
  Saint John's *   St. Thomas   St. Thomas Ice Arena 7:00 PM
  Hamline *   Saint Mary's   Saint Mary's Ice Arena 7:00 PM
Fri., Feb. 14 Augsburg *   Concordia   Moorhead Sports Center 7:00 PM
  Saint Mary's *   St. Olaf   St. Olaf Ice Arena 7:00 PM
  Hamline *   St. Thomas   St. Thomas Ice Arena 7:00 PM
  Saint John's *   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
Sat., Feb. 15 Augsburg *   Concordia   Moorhead Sports Center 2:00 PM
  St. Thomas *   Hamline   TRIA Rink 7:00 PM
  St. Olaf *   Saint Mary's   Saint Mary's Ice Arena 7:00 PM
  Gustavus *   Saint John's   National Hockey Center 7:00 PM
Fri., Feb. 21 Concordia *   St. Olaf   St. Olaf Ice Arena 7:00 PM
  Saint John's *   Saint Mary's   Saint Mary's Ice Arena 7:00 PM
  St. Thomas *   Augsburg   Ed Saugestad Rink 7:00 PM
  Bethel *   Gustavus   Don Roberts Ice Rink 7:05 PM
Sat., Feb. 22 Concordia *   St. Olaf   St. Olaf Ice Arena 2:00 PM
  Saint John's *   Saint Mary's   Saint Mary's Ice Arena 2:00 PM
  Gustavus *   Bethel   NSC Bethel Rink 7:00 PM
  Augsburg *   St. Thomas   St. Thomas Ice Arena 7:00 PM
* Conference